Základy leadershipu

v sociálních službách

Zásady a techniky efektivního vedení lidí a týmů

(2 dny, 16 výuk. hod. nebo 1 den, 8 výuk. hod.)


Jen málo lidí se rodí jako přirození vůdci. Vedení lidi je umění, kterému se většina lidí postupně učí. Být dobrý vedoucí znamená neustále na sobě pracovat. Tento kurz vám pomůže být inspirujícím vedoucím, který v ostatních dokáže probudit vnitřní motivaci a chuť podílet se na společné věci.


Objevte, jak být vedoucím,

za kterým jdou lidé sami.

V průběhu kurzu se seznámíte se zásadami a technikami efektivního vedení lidí a týmů. Tyto poznatky vám pomohou ve vaší práci, ať už vedete pár lidí, velký tým nebo celou organizaci.

 • Jak vybudovat dobře fungující tým: ukážeme si, čím se dobré týmy liší od těch průměrných a špatných. Jaké znaky má dobrý tým. Naučíte se, jak ze skupiny lidí vytvořit tým, kde všichni táhnou za jeden provaz.
 • Motivace: co je pro lidi skutečnou motivací? Proč lidi práce baví? Proč někdy podají skvělý výkon a jindy ne? Jak to udělat, aby lidé pracovali, protože chtějí a ne protože musí? Zapomeňte na cukr a bič a pojďte prozkoumat pokročilé nástroje motivace.
 • Oceňující (pozitivní) leadership: špatný vedoucí se až příliš zaměřuje na nedostatky týmu i jednotlivých pracovníků. Dobrý vedoucí staví především na tom, co se jednotlivcům i týmu daří. Objevíte, jak principy pozitivního leadershipu mohou zlepšit atmosféru i výkon vašeho týmu.
 • Hodnotový leadership: každý člověk chce cítit, že jeho práce má smysl a hodnotu. Sdílené hodnoty a společný cíl jsou základem dobře fungujících týmů.
 • Vývoj týmu: každý tým prochází vývojem. Zjistíte, jakými zákonitostmi se tento vývoj řídí a jak svůj tým můžete co nejlépe provést náročnými etapami. 
 • Styly vedení: každý člověk, každý tým a každá situace vyžaduje jiný styl vedení. Dobrý vedoucí umí používat dle potřeby různé styly vedení. Ukážeme si, jak si osvojit pokročilejší styly vedení.
 • Jak zlepšit komunikaci v týmu: dobrá komunikace v týmu je 50% úspěchu (a možná víc). Několik jednoduchých komunikačních zásad může kvalitu komunikace v týmu výrazně zlepšit.
 • Jak získat a rozvíjet přirozenou autoritu a respekt: lidé podvědomě hledají u svých vedoucích určité kvality. Pokud je u vás najdou, půjdou za vámi sami a rádi. Tyto kvality si v průběhu kurzu pojmenujeme a ukážeme si, jak je cíleně rozvíjet.

Ke každé lekci obdržíte písemné materiály a pracovní listy, které vám umožní se k jednotlivým tématům opakovaně vracet.

Jednodenní varianta kurzu umožňuje rychlé seznámení s popsanými tématy. Dvoudenní kurz nabízí možnost jít více do hloubky, je více času na různá praktická cvičení a přínos pro účastníky je tím výrazně větší.

Kurz je určen všem, kteří vedou ostatní lidi: především vedoucím malých i větších týmů, ale i ředitelům celých organizací. Účastníci, kteří absolvují 100% stanoveného časového rozsahu kurzu, obdrží osvědčení o absolvování kurzu. Kurz je akreditován MPSV ((akreditace 2016/0112-VP - 1 den, A2019/0569-SP/VP - 2 dny). 

Lektor: Mgr. Jiří Sobek

Pojďte si vyjasnit...

 • Jak vytvořit tým, kde všichni táhnou za jeden provaz?
 • Jak lidi motivovat, aby chtěli spolupracovat na společném cíli?
 • Jak zlepšit atmosféru a komunikaci ve vašem týmu?
 • Jaké jsou klíčové vlastnosti a schopnosti dobrého vedoucího?

Odpovědi společně nalezneme v průběhu kurzu.

Máte zájem o kurz ve vašem zařízení?

 • 1
  Kontaktujte nás
  Zavolejte (Jiří Sobek: 602 885 857) nebo napište prostřednictvím kontaktního formuláře.
 • 2
  Domluvíme termín
  Pošleme vám návrhy termínů a vy si vyberete, který vám vyhovuje. Naplánujeme začátek a konec kurzu. Vyjasníme vše, co je v tuto chvíli potřeba.
 • 3
  Doladíme podrobnosti
  Zhruba deset dní před kurzem vás bude lektor kontaktovat a probereme organizační detaily a podrobnosti týkající se obsahu kurzu. Také vás poprosíme o seznam účastníků s datem a místem narození (na osvědčení).
 • 4
  A pak to vypukne
  V dohodnutý den lektor dorazí k vám do organizace a uspořádá pro vaše pracovníky kurz, na který (doufáme) budou ještě dlouho vzpomínat.

 • Cena kurzu za celou organizaci: 14 700 Kč (jednodenní kurz) 26 500 Kč (dvoudenní kurz) + cestovné lektora ve výši 6,40 Kč/km (počítáno z Prahy). Tato cena je konečná a zahrnuje veškeré náklady spojené s realizací kurzu. Úhrada probíhá po kurzu na základě vystavené faktury.
 • Maximální počet účastníků je 18 osob.
 • Organizace (neboli vy) musí zajistit pouze vhodný a dostatečně velký prostor pro kurz a případně občerstvení pro účastníky.
 • My zajistíme vše ostatní (techniku, pomůcky, výukové materiály apod.).

Máte zájem o kurz? Napište nám:

Obchodní podmínky naleznete zde.

Názory účastníků kurzu

„Kurzu leadershipu se zúčastnili všichni vedoucí pracovníci našeho domova. V příjemné atmosféře jsme se dozvěděli zajímavé informace. Uvědomili jsme si, co vše nás spojuje, i význam hodnot, ke kterým se hlásíme. Kurz se nám opravdu líbil a hodnotíme jej pozitivně."

Ing. Mgr. Kristýna SlanáDomov Korýtko, Ostrava

„Dobrý návod pro tápající vedoucí. Zazněl jasný popis cesty a možností, které vedoucí má. Díky moc!"

Mgr. Marcela KačalováDomov sociálních služeb Meziboří

„Povedlo se mi utřídit si základní věci týkající se vedení týmu. Celkově zaznělo dost věcí, které pro mne bylo důležité slyšet. Informace byly trefné a užitečné. Zároveň mě velmi uklidnilo a povzbudilo, že ačkoliv nejsem šéfka bez chyb, tak spoustu věcí v rámci vedení týmu dělám intuitivně správně. Děkuji moc!"

Bc. Martina HolickáChráněné dílny Okénko, Jindřichův Hradec

„Kurz leadershipu byl pro mne hodně zajímavý. Přinesl mi nové informace a motivoval mě ke změně v práci s týmem. Už své nové strategie „frčím“."

Mgr. Romana PickováDenní a týdenní stacionář Jihlava

Lektor

Mgr. Jiří Sobek působí v oblasti sociálních služeb již více než 25 let. Nejprve pracoval s klienty v přímé péči a posléze ve vedoucích funkcích, naposledy jako ředitel občanského sdružení Portus Praha. Jako odborný poradce se účastnil řady projektů zaměřených na kvalitu, rozvoj a transformaci sociálních služeb. Je autorem či spoluautorem mnoha odborných článků a několika publikací na téma kvality v sociálních službách, práv a povinností uživatelů, práce s rizikem apod.

"Vedení týmu je pro mě vzrušující záležitost. Baví mě hledat cesty, jak rozličné jednotlivce propojit, abychom dohromady dokázali vytvořit dobrý tým. Samozřejmě ne vždy se to dokonale povede. Ale i to mě baví. Zkoumat, proč to v týmu někdy skřípe a co se s tím dá dělat. Tým mi připomíná soukolí, které je potřeba na vhodných místech promazávat. A jindy mi tým připomíná hudební nástroj, kdy každý člověk je jako jedna struna. A je výborný zážitek, když se podaří tyto struny naladit a dosáhnout souladu."

Výhody kurzů v organizacích

Finanční úspora

Náklady jsou nižší, než když pracovníci jezdí na kurzy mimo zařízení.

Úspora času

Žádné zdlouhavé cestování na kurz do vzdáleného místa.

Obsah na míru

Účastníci kurzu mohou řešit praktické otázky, které je skutečně zajímají.