365 malých báječných věcí aneb čtvrté pokušení v pomáhající profesi

Budoucnost. Spoléhání na budoucnost. Pro začátek roku je toto téma jako stvořené. Neurčitá naděje, že nám budoucnost přinese více spokojenosti, klidu, naplnění. A spolu s tím přesvědčení, že je potřeba ještě chvíli vydržet zátěž, kterou jsme na sebe vzali, splnit všechny úkoly, dokončit projekty, vydělat peníze… A když ještě chvíli vydržíme, tak to potom přijde. Pak budeme spokojení. Pak si odpočineme. Pak pro sebe něco uděláme. Potom. Až potom. Doufáme, že spokojenost a čas odpočinout si přijde někdy v budoucnu. Nejprve ale musíme dokončit úkoly, které před námi teď stojí.

Toto přesvědčení je skutečná past. Slepá ulička. A na konci této uličky na nás čeká vyčerpání, frustrace, zklamání, pocit vyhoření. Jak se z této pasti můžeme dostat?

Myslím, že tento příběh začíná již v dětství. Jako děti jsme často slyšeli: Až budeš velký, tak budeš moct dělat….. (a sem si doplňte všechny ty báječné věci, po kterých jsme jako děti toužili). Ne teď, ale až budeš velký. Až ti bude patnáct. Nebo osmnáct? Až doděláš školu. Až si začneš sám vydělávat. Až si najdeš vlastní bydlení. A pak přebíráme štafetu a říkáme sami sobě: Až si najdu tu super práci. Až vydělám pořádné peníze. Až se ožením. Až opravím dům. Až splatím hypotéku. Až budu mít děti. Až děti vyrostou… Z odkládání se stává celoživotní program. A nakonec si lidé začnou říkat: Až budu v důchodu. Pak konečně budu mít klid. Pak konečně budu mít čas na všechny ty báječné věci, které jsem tak dlouho odkládal. Opravdu?

Chceme-li se vyhnout vyčerpání, frustraci a vyhoření, můžeme vědomě zvolit jiný přístup. Můžeme si uvědomit, že budoucnost začíná právě dnes. Žádné potom neexistuje. Dnes je ta jedinečná šance udělat pro sebe nějakou malou báječnou věc. Něco, co bychom jinak bez rozmýšlení odložili na později. Když to neuděláme dnes, možná to neuděláme nikdy. Nejde o nic jiného, než o změnu jednoho zhoubného návyku. Zvyk odkládat báječné věci na později můžeme nahradit zvykem uskutečňovat je bez velkého odkládání. Právě dnes.

Začátek roku je pro tuto změnu ideální. Zkuste si vytvořit seznam všech věcí, které byste letos pro sebe chtěli udělat. Seznam věcí, které možná už dlouho odkládáte. Třeba se vám bude zdát, že letos není zrovna ta správná doba, abyste je uskutečnili. Ale když budete čekat na ideální chvíli, pravděpodobně se nedočkáte. Je to klamná naděje, že je potřeba jen chvíli počkat, než se ta správná chvíle objeví.

A jak tyto úvahy souvisí s pomáhající profesí? Jde o zachování stability. Vaší stability a rovnováhy. Čím více toho děláte pro druhé, tím více toho musíte dělat také sami pro sebe. Jinak to nebude fungovat. Pokud nechceme v pomáhající profesi pouze přežívat, ale být skutečně spokojení, je tato rovnováha nutnou podmínkou úspěchu. Ale nemusíte mít žádné obavy. Nejlepší na tom je, že ze všech těch malých i velkých báječných věcí, které pro sebe letos uděláte, nebudete mít užitek jenom vy. Váš pocit spokojenosti se přenese i na spoustu dalších lidí okolo vás.

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Vyzkoušejte

nový program pro individuální plánování

S programem Joplan je individuální plánování jednoduché a srozumitelné. Usnadněte si práci ještě dnes.

Objednejte si

e-book

Nejstručnější a nejsrozumitelnější návod,

jak vytvořit kvalitní individuální plán.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů