4 způsoby, jak prožít skvělé léto

Chcete prožít skvělé léto, zbavit se stresu, nabrat síly a vrátit se do práce svěží? Někdy je těžké jen tak vypnout a odpočívat. Jsou lidé, kteří jsou po dovolené unavenější než před ní. Mám pro vás pár tipů, čemu říct v létě NE a čemu naopak ANO.

1. Nedělejte to, co nechcete

Zvláštní je, že i v létě a o prázdninách se spousta lidí věnuje činnostem, do kterých se jim zrovna moc nechce. Ale mají pocit, že by měli… Natřít plot na chalupě, vymalovat, posekat trávník, nasušit hodně hub nebo nasbírat kýbl borůvek. Někteří lidé dokonce jedou třeba i na dovolenou, na kterou se jim vlastně tak moc nechce…

Zkuste se v průběhu léta vykašlat na činnosti typu „musím, měl bych.“ Věnujte svůj čas tomu, do čeho se vám opravdu chce. Dejte prostor i lidem kolem sebe, aby také dělali to, co chtějí. A hledejte, kde se to protíná. A tyto věci pak můžete dělat společně.

2. Nedělejte nic

Většinu roku fungujeme v režimu „podej výkon“. V práci, ale často i doma jsme oceňováni, když něco pozoruhodného uděláme. Dokončíme projekt. Vyrobíme poličku. Uvaříme nedělní oběd. Po takovém výkonu následují slova uznání a obdivné pohledy. A v práci navrch ještě peníze. Jenom zřídka nás někdo pochválí a ocení za to, že jsme vydrželi celý den nic nedělat.

A najednou je tu léto a dovolená. Konečně čas, kdy není potřeba podat žádný výkon. Ale spousty lidí se zmocňuje tichá hrůza při představě, že by nic nedělali. Když chvíli sedí, hned cítí nutkání „jít něco dělat“. Nejlépe něco užitečného.

Zkuste v létě objevit umění nicnedělání. Naplno si užijte chvíle, kdy nic neděláte, nic nevytváříte, nic nedosahujete, nejste ničím užiteční. Prostě si jenom užíváte to, co se zrovna kolem vás děje.

3. Nedělejte to, co vždycky

Stereotyp a rutina člověku dávají pocit bezpečí. Přes rok se určitému stereotypu nevyhneme. Léto je příležitost zásobit náš mozek novými a neobvyklými podněty. Protože právě to potřebujeme, když si chceme opravdu odpočinout a nabrat nové síly.

Podnikněte v létě něco, co jste ještě nikdy nezkusili. I kdyby to byla jen drobnost. Navštivte úplně nové místo, běžte na koncert neznámé skupiny, vyzkoušejte nové drinky nebo se odhodlejte k nějakému novému nezvyklému zážitku.

4. ANO skutečnému světu

Po třech NE přichází jedno ANO. Podle různých výzkumů tráví lidé až desítky hodin týdně připojeni k různým médiím. Televize, internet, chytré telefony… A i když nám technologie v mnohém pomáhají, tak z nás také často nepozorovaně vysávají energii. I na dovolené. Podle jednoho výzkumu lidé odcházejí z facebooku vždy o něco smutnější, než když se k němu připojili. A jiný experiment ukazuje, že dlouhý pohled do monitoru snižuje naší schopnost jasného a zřetelného vnímání.

V létě na nás čeká skutečný svět. Se všemi tvary, vůněmi a milióny barev. Člověk může nabrat novou energii, pouze když je v intenzivním kontaktu se skutečným světem. S přírodou, se sluncem, s vodou, se zvířaty. A s lidmi, abych nezapomněl.

Držím vám palce, abyste si léto užívali plnými doušky! A v komentářích (dole) můžete napsat, co vám nejlépe pomáhá obnovit síly a načerpat energii.

baner kopretina

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Vyzkoušejte

nový program pro individuální plánování

S programem Joplan je individuální plánování jednoduché a srozumitelné. Usnadněte si práci ještě dnes.

Objednejte si

e-book

Nejstručnější a nejsrozumitelnější návod,

jak vytvořit kvalitní individuální plán.

Komentáře
  1. Martin napsal:

    Že si zajedu k vodě

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů