V sociálních službách často pracují lidé, kteří velice neradi odmítají druhé. Velice neradi říkají ne. Snaží se druhým vyhovět téměř za každou cenu. A někdy je ta cena poměrně vysoká. Člověk, který neustále říká ano, je zavalen úkoly. Často jsou to úkoly, do kterých se mu vlastně ani moc nechce. A zároveň přestává mít čas sám na sebe a na své věci. Jak ven z tohoto začarovaného kruhu? Naučte se odmítat dřív, než bude pozdě. Naučte se říkat ne a cítit se u toho dobře.
Většina lidí má nepříjemné pocity, když má druhým říci ne. Lidé jsou často přesvědčeni, že říci ano a vyhovět je dobré a správné, kdežto říci ne je sobecké a nesprávné. Ovšem je dobré si uvědomit, že pokud souhlasím s něčím, do čeho se mi vlastně vůbec nechce, říkám ano druhému člověku, ale jedním dechem zároveň říkám ne sám sobě. Naším cílem samozřejmě není odmítnout všechny lidi, kteří po nás něco chtějí. Cílem je získat v našem rozhodování více svobody a více síly říci ne, pokud jsme se k tomu rozhodli. Může nám v tom pomoci i výrok Mohandase Gándhího: „NE pronesené z nejhlubšího přesvědčení je lepší než ANO pronesené, aby potěšilo, nebo – což je ještě horší – aby se dotyčný vyhnul problémům.“
Největší obavu mají lidé obvykle z toho, že NE naruší jejich vztahy s ostatními. Ovšem jen zřídka je to pravda. Druzí lidé většinou ocení spíše upřímné ne, než neupřímné ano. A pokud použijeme vhodný způsob, lidé se většinou s naším NE vyrovnají. Může to být dokonce tak, že pokud vždy se vším souhlasíme, ostatní si našeho ano ani příliš neváží. Berou ho jako něco samozřejmého. Když ale zjistí, že o jejich žádosti přemýšlíme, někdy souhlasíme a někdy řekneme ne, začnou si našeho souhlasu více vážit. A také si více rozmyslí, o co nás požádají. Jednoduše řečeno, nebudou za námi chodit s každou hloupostí.
Říci ANO je obvykle pohodlnější, stojí nás to (v tu chvíli) méně energie a máme (v tu chvíli) lepší pocit. Proto je dobré nenechat se žádostí zaskočit a neodpovídat pokud možno hned. Vezměte si alespoň krátký čas na rozmyšlenou. Ujasněte si, co chcete, a co nikoliv. Zvažte potřeby druhého člověka, který vás o něco žádá, ale také své vlastní potřeby a priority. A pokud se rozhodnete odmítnout, seberte odvahu, zhluboka se nadechněte a jděte do toho. Řekněte NE. Možná v první chvíli budete cítit nepříjemné pocity. Ale tyto pocity po chvíli odejdou a vy budete rádi, že jste dokázali říct svůj názor. Že jste se dokázali sami za sebe postavit. Že jste nekývli na něco, co ve skutečnosti nechcete.
Za své NE se nemusíte omlouvat, odmítnout je ve většině situací vaše právo. Druhý člověk má možnost vás o něco požádat a vy máte plné právo souhlasit nebo odmítnout. Můžete vyjádřit své pochopení pro situaci, ale nemusíte se omlouvat za svůj nesouhlas. Nemusíte své ne ani žádným způsobem zdůvodňovat. Je zcela na vás, jestli se rozhodnete sdělit své důvody nebo ne. Umění říkat NE je dobré postupně trénovat. Je to dovednost, kterou se každý člověk může naučit. Nejlepší je začít v jednoduchých a méně závažných situacích, kde o nic zásadního nejde. Držím vám palce!