Představte si svého praprapradědečka, který žil v útulné jeskyni někde poblíž Horních Věstonic. Jednoho dne šel do lesa a byl trochu zamyšlený. A tak se stalo, že cestou přehlédnul pár příjemných věcí. Nevšimnul si keříku s krásně uzrálými bobulemi k snědku. Nevšimnul si ani krásné pravěké ženy, která přicházela bobule sbírat. Vrátil se do jeskyně trochu hladový a život šel dál. Ale co kdyby místo pravěké ženy přehlédnul medvěda, který se skrývá ve křoví?
Náš mozek se v průběhu evoluce naučil ostražitě vnímat všechna možná rizika, ohrožení a problémy. Záviselo na tom naše přežití. Mozek v každé situaci dokáže vyhmátnout to, co není v pořádku. A na to pak zaměří naši pozornost. Naopak věci, které jsou fajn a fungují, mozek vnímá jen okrajově. Z pohledu přežití nejsou příliš zajímavé.
Neurovědec Rick Hanson říká o lidském mozku, že k dobrým a příjemným zážitkům se chová jako teflon, zatímco k nepříjemným zkušenostem je přilnavý jako suchý zip. Drobné každodenní příjemné zážitky často skoro ani nevnímáme a nezanechají v nás výraznější stopu. Zato nejrůznější nepříjemnosti prožíváme velice intenzivně. Výsledkem je, že máme sklon vnímat svět okolo nás daleko černěji, než je namístě. A pak máme ze svého života horší pocit, než bychom si zasloužili. A to je velká škoda.
Rick Hanson doporučuje jednoduchý postup, jak toto „tovární“ nastavení vlastního mozku postupně změnit. Náš mozek je naštěstí dost tvárný. Při troše úsilí ho můžeme vycvičit, aby si více všímal příjemných stránek naší existence. Výsledkem bude jednoduše to, že nám na světě bude příjemněji.
Tato technika nemá za cíl ignorovat nepříjemné zážitky. Jde o to, aby naše vnímání bylo vyváženější. Abychom to nepříjemné zbytečně nenafukovali a to příjemné nepřehlíželi. Já sám tyto tři kroky zkouším používat co nejčastěji a výsledky mě mile překvapily. Daleko lépe jsem si užil například vyjížďku na koni, oběd v řecké restauraci, ranní běhání nebo jízdu v RegioJetu. Myslím, že teď na jaře je pro tuto techniku ideální čas.
Přihlaste se
na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů
Informace o všech kurzech naleznete ZDE.
Zjednodušujeme
individuální plánování
Program Joplan vám přináší snadný způsob, jak vytvářet jednoduché, přehledné a kvalitní individuální plány. Ulehčete si práci ještě dnes!
dobrý den , ale co když ty nepříiejemné zažítky jsou tak intenzivní, že odezní až po několika dnexh a jsou moc silné jak s tím pracovat ??
Dobrý den, díky za komentář. Jak zpracovat nepříjemné zážitky, to je téma na celou knihu. Článek naznačuje jednu cestu: nepříjemné zážitky vyvažovat těmi příjemnými a rozvíjet svoji vnímavost k příjemným stránkám naší existence. Ale když zažijeme něco hodně nepříjemného, samozřejmě nás to může pohltit. Jedna možnost jak reagovat je prostě vydržet a připomínat si, že nepříjemné emoce postupně postupně zeslábnou a odejdou. Je to jako když prší. Je to nepříjemné, ale víme, že dřív nebo později pršet přestane. Pomáhá také, když svoji pozornost stále znovu zaměřujeme na to, co prožíváme nyní, v této chvíli a zbytečně si v hlavě stále znovu nepřehráváme nepříjemnou událost. Paradoxně také pomáhá, když se nepříjemným emocím přestaneme bránit a dovolíme si je naplno prožít. Někdy také pomůže, když nepříjemné emoci dáme sami pro sebe jméno, např.: jsem smutný, rozlobený, zklamaný apod. Pokud vás téma zajímá víc, přijďte někdy na kurz Jak pomáhat a nevyhořet. Pěkný den!