Sedm varovných znamení, že se blíží vyhoření

Každý člověk se občas cítí unavený a vyčerpaný. Jak ale poznat, zda se jedná o běžnou únavu, či už se blížíte k hranici vyhoření? Tato otázka zaznívá poměrně často. Dlouhodobý stres a vyčerpání může vést k tomu, že člověk přestává vnímat sám sebe a neuvědomuje si různé varovné signály. Jaké jsou tedy známky vyhoření, na které bychom si měli dát pozor? Co bychom rozhodně neměli přehlížet? To se dozvíte v následujícím textu.

1. Netěším se do práce

Když máte pár dnů volna, s jakým pocitem se vracíte do práce? Těšíte se, že opět uvidíte klienty a kolegyně? Zajímá vás, co je v práci nového? Nebo jdete do práce s pocitem nechuti a cítíte stres, jen co na práci pomyslíte? Každému se samozřejmě do práce někdy nechce. Ale když pocit nechuti přetrvává týdny či měsíce, je to varovné znamení.

2. Lehce mě podráždí i maličkosti

Dříve vás různé drobné nepříjemnosti nedokázaly vyvést z míry, ale teď vás často rozzlobí i úplná maličkost. Býváte podráždění a míváte špatnou náladu. Cítíte vnitřní rezignaci, pocit bezmoci a beznaděj. Každý občas nemá svůj den. Ale pokud podobné pocity zažíváte často, je to důležitý signál, že hranice vyhoření není daleko.

3. Klienti mě štvou

V minulosti vás kontakt s klienty těšil a teď se nemůžete dočkat, až budete mít od klientů pokoj. Nemáte chuť si s klienty povídat, trávit s nimi čas, řešit jejich problémy. Připadá vám, že jsou klienti příliš nároční, nevděční a pořád si něco vymýšlejí. Někteří vám opravdu lezou na nervy. Člověk samozřejmě nemusí každého klienta právě milovat, ale zhoršující se vztah ke klientům bývá dalším znakem vyhoření.

4. Dělám více chyb

Možná vás samotné překvapuje, že docela často děláte v práci různé drobné i větší chyby. Také na různé věci zapomínáte. To se vám přece dřív nestávalo. Zvětšující se počet chyb a opomenutí je další z řady příznaků vyhoření.

5. Nechci zkoušet nic nového

Máte pocit, že se v práci dlouhodobě pohybujete ve vyjetých kolejích a v ničem se neposouváte. Cítíte odpor k novým nápadům a ke změnám. Vadí vám, když chtějí kolegyně s klienty zkoušet něco nového. I tímto způsobem se může projevovat vyhoření.

6. Tělo začíná protestovat

Naše tělo ledacos snese. Dlouhodobé přetěžování se ale dříve nebo později někde projeví. Bolesti hlavy, zablokovaná záda, časté infekce, problémy se srdcem či se zažíváním patří mezi časté projevy chronického stresu. Je také znepokojivé, když se člověk ráno budí unavený, možná unavenější, než když šel večer do postele. Tyto a podobné tělesné signály se rozhodně nevyplácí dlouhodobě ignorovat.

7. Mám hroznou chuť na

Na něco dobrého má občas chuť každý. Znepokojivé je, když si obvykle dáte dva čtverečky čokolády a teď máte každý den chuť sníst celou tabulku. Místo skleničky koly nebo dvou deci vína chce vypít celou lahev. Abyste přežili den, potřebujete deset káv nebo energy drinků. A večer nutně musíte vyluxovat celou lednici. Tímto způsobem nám tělo hlásí, že máme hodně málo energie. To, co potřebujeme, není další Red Bull, ale opravdu pořádný odpočinek.

Co je nejlepší ochrana před vyhořením

Pokud na sobě dlouhodobě pociťujete různé známky vyhoření, tak to obvykle nespraví dvoudenní lenošení ani týden dovolené. Je potřeba dopřát si mnohem delší pauzu. A během této pauzy je důležité znovu si srovnat své priority. Uvědomit si, co všechno děláte pro druhé (toho bývá hodně) a co děláte pro sebe (toho bývá málo). Je potřeba najít dlouhodobou rovnováhu mezi péčí o sebe sama a péčí o druhé. Tato rovnováha je nejlepší ochranou před vyhořením.

Líbil se vám tento článek? Tak ho sdílejte dál! Děkuji.

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Zjednodušujeme

individuální plánování

Program Joplan vám přináší snadný způsob, jak vytvářet jednoduché, přehledné a kvalitní individuální plány. Ulehčete si práci ještě dnes!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů