25 nejlepších způsobů, jak se zbavit únavy a skvěle si odpočinout

Spousta lidí zvláště před prázdninami cítí únavu a touží po odpočinku. Možná i vy přemýšlíte, jak čas volna co nejlépe využít k obnově sil a načerpání energie. Mezinárodní tým vědců v rozsáhlém výzkumu našel odpověď. Na základě rozsáhlého šetření vědci zmapovali, co lidem pomáhá nejlépe si odpočinout. Díky těmto novým poznatkům si můžete naplánovat dovolenou, ze které se vrátíte svěží jako rybičky.

Odpočatí lidé jsou dvakrát spokojenější

Většina lidí odpočívá málo. V rámci výzkumu 68% lidí uvedlo, že by potřebovali více odpočinku. Pouze necelá třetina je s odpočinkem spokojená. Množství odpočinku má ovšem zásadní vliv na pocit celkové pohody. Lidé, kteří mají dostatek odpočinku, mají podle zjištění vědců až dvojnásobné skóre pohody oproti neodpočatým. Zdá se, že není na co čekat. Pojďme si pořádně odpočinout!

Odpočinek jako zakázaná radost

Ale tak jednoduché to není. Kromě nedostatku času brání mnoha lidem v odpočinku ještě jeden faktor: oni sami. Výzkumníci mimo jiné zjišťovali, co se lidem vybaví při slově odpočinek. Asi nás nepřekvapí, že se u mnoha lidí se objevovala slova jako naplňující, obnovující, uvolňující, šťastný. Ale poměrně velká skupina lidí má s představou odpočinku spojena jiná slova: sobecký, nepřípustný, provinilý, bezdůvodný, ztráta času.

Ano, někteří lidé málo odpočívají, protože to sami sobě nedovolí. Mají odpočinek spojený s pocitem viny. Myslí si, že odpočívat je sobecké. Že je to bezdůvodná ztráta času, který mohl být využit lépe. Takový člověk si neodpočine ani o dovolené. Chvíli neposedí a pořád má nutkání vyvíjet nějakou činnost.

Možná to souvisí i s tím, že pro mnoho lidí v moderním světě je pocit zaneprázdněnosti spojený s pocitem vlastní hodnoty. Když jsem zaneprázdněný, znamená to, že mě ostatní potřebují, že je o mě zájem, že jsem užitečný. Nebýt zaneprázdněný pak může být naopak spojeno s pocitem neužitečnosti.

Samota: klíč k odpočinku

V hlavní části výzkumu vědci pomocí dotazníku zjišťovali, jaké jsou pro lidi nejoblíbenější způsoby odpočinku. Jejich výčet najdete níže. Překvapivé je, že na prvních dvanácti příčkách se umístily činnosti, kterým se lidé věnují o samotě. Je celkem nečekané, že dokonce i trávení času se zvířaty je oblíbenější forma odpočinku než posezení s přáteli či rodinou.

Dříve se například u extrovertních lidí předpokládalo, že rádi odpočívají ve společnosti dalších lidí. Výzkum ale ukazuje, že chvíle samoty jsou důležitou součástí odpočinku pro všechny lidi. Jistě není pro většinu z nás ideálem trávit dovolenou sám na pustém ostrově. Ale i když trávíme volný čas s přáteli či rodinou, je důležité umět si zároveň najít i chvíle, kdy můžeme být sami. A necítit se provinile, že kvůli tomu druhé nějakým způsobem zanedbáváme.

Nejoblíbenější formy odpočinku

Až si budete sestavovat svůj letní odpočinkový program, nezapomeňte na tyto důležité ingredience, které pro většinu lidí představují ty nejlepší způsoby odpočinku:

 1. Čtení
 2. Spaní nebo podřimování
 3. Pobyt v přírodě, pozorování přírody
 4. Trávení času o samotě
 5. Poslech hudby
 6. Nedělat nic konkrétního
 7. Procházka
 8. Koupání nebo sprchování
 9. Denní snění
 10. Sledování televize
 11. Meditace
 12. Trávení času se zvířaty
 13. Trávení času s přáteli nebo rodinou
 14. Pití čaje nebo kávy
 15. Tvořivé aktivity
 16. Zahradničení
 17. Dlouhé cesty vlakem
 18. Fyzická aktivita
 19. Povídání si
 20. Dát si s přáteli skleničku
 21. Jídlo
 22. Sexuální aktivity
 23. Běhání
 24. Péče o tělo
 25. Přemýšlení o minulosti

Přeji vám krásné léto!

Líbil se vám tento článek? Tak ho sdílejte dál! Děkuji.

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Informace o všech kurzech naleznete ZDE.

Joplan

Nový program pro individuální plánování

S programem Joplan je individuální plánování jednoduché a srozumitelné. Usnadněte si práci ještě dnes.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů