5 klíčů k opravdové spokojenosti v práci

Lidé nechodí do práce jenom kvůli výplatě. Ano, peníze jsou důležité, ale k opravdové spokojenosti v práci obvykle nestačí. Je potřeba něco víc. Následujících pět okruhů otázek zahrnuje pět oblastí, které jsou pro spokojenost v práci klíčové.

Můžete si tyto otázky projít sami. A pokud pracujete jako vedoucí, tak bude skvělé, když si tato témata zmapujete také u lidí ve svém týmu. Otázky můžete použít například při pravidelných „hodnotících pohovorech“, pokud něco takového jednou dvakrát za rok děláte. Od klasického hodnocení výkonu a napravování chyb a nedostatků se tímto způsobem můžete elegantně posunout k vyšším úrovním motivace lidí ve svém týmu.

Pět pilířů motivace

I. Co máte v práci rádi? Co vás v práci baví? Na co se v typickém pracovním týdnu těšíte? Které činnosti vás v práci nabíjí energií? Pokud byste mohl/a navrhnout náplň své práce bez omezení, čemu byste se v práci nejraději věnoval/a? Tyto otázky pomáhají lidem uvědomit si, co mají ve své práci rádi.

II. Jaká práce a úkoly vám nejlépe sedí? V čem jste dobrý/á? Jaké pracovní činnosti vám jdou snadno od ruky? V jakých situacích máte pocit, že můžete nejlépe uplatnit své schopnosti? Pro jaké úkoly jste právě vy ten nejlepší člověk? Tyto otázky pomáhají pojmenovat silné stránky a schopnosti a najít možnosti, jak je co nejlépe využít.

III. Co ve své práci cítíte jako nejužitečnější? Na jaké výsledky své práce jste hrdý/á? Co z vaší práce má podle vás největší přínos pro tým, organizaci nebo klienty? Tyto otázky zdůrazňují přirozenou hodnotu a smysl určité práce.

IV. Co vás v práci posunuje dál? Co užitečného se díky své práci učíte? Co z toho pravděpodobně využijete v budoucnu? Kde si v budoucnu představujete sami sebe? Jak vás vaše práce přibližuje k tomu, co opravdu chcete? Tyto otázky zkoumají, jak práce pomáhá lidem v jejich rozvoji a dosahování jejich budoucích cílů.

V. Jak v práci vycházíte s ostatními? Které pracovní vztahy jsou pro vás nejdůležitější? O koho se můžete opřít? Jak by vypadal váš „tým snů“? Jak vaše práce obohacuje a prohlubuje vaše vztahy s lidmi? Tyto otázky povzbuzují lidi, aby rozvíjeli vztahy, které dělají práci smysluplnější.

Hlídejte si magický poměr 2:1

Pokud chcete, aby vás práce opravdu bavila, je důležitá jedna věc. Hlídejte si poměr 2:1. Alespoň dvě třetiny času, který v práci trávíte, věnujte věcem, které vás baví, jdou vám, dávají vám smysl a pomáhají vám rozvíjet se. Zbylá třetina klidně může být nezáživná rutina. Pokud se vám podaří zachovat poměr 2:1 mezi smysluplnými činnostmi a rutinou, práce vás bude dlouhodobě bavit. Někdy ale není jednoduché tento poměr uhájit. Přeji vám, aby se vám to dařilo!

Zaujal vás obsah článku? Přijďte na kurz leadershipu a dozvíte se víc. Více info ZDE.

Tento článek byl volně zpracován dle příspěvku Kristi Hedges na hbr.org

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Zjednodušujeme

individuální plánování

Program Joplan vám přináší snadný způsob, jak vytvářet jednoduché, přehledné a kvalitní individuální plány. Ulehčete si práci ještě dnes!

Komentáře
  1. Diana napsal:

    Dobrý den, pane Sobek, tématem článku jste se trefil do žhavého. Nejsem vedoucí, ale tato oblast mě nenechává chladnou, dotýká se mě, aniž by to byl můj problém zabývat se tím. První čtyři pilíře, tak v těch jsem si udělala jasno během života, a nebylo jednoduché to prožívat s vědomím,, PROČ ,, proč mám svou práci ráda, proč se do práce těším, proč zrovna tato práce mě inspiruje se vzdělávat, proč jsem šťastná když z mé práce jsou šťastní všichni kolem mne. Proč jako hlavní produkt z vykonané práce ,,peníze ,,nehrají hlavní roli v mém životě? Je to tím, že jsem divná, nebo že děti jsou samostatní, nebo tím že to pravé uspokojení a štěstí si za peníze nekoupíš. A tím se dostávám k pátému pilíři, a to jsou vztahy, v zaměstnání, je zvláštní že svou práci ani nevnímáte jako práci, vše děláte intuitivně, samozřejmě s respektem ke svému poslání, že výsledek přijde sám, ohlédnete se za dnem a řeknete AHA vždyť jsem dělala vše, jak nejlépe umím. Kámen úrazu je tým zaměstnanců, když se zeptáte, co vás na vaši práci nejvíce baví? Nic, máme málo peněz, a v mém věku mě už nikde nevezmou. Jaké úkoly by vám nejlépe seděli? Žádné, ale uklízečky blbě uklízí, kuchařky blbě vaří, pradleny blbě perou, vedoucí jen sedí v kanceláři na zadku. Co ve své práci cítíte jako nejdůležitější? Tak to je dovolená, prémie, plat, benefity. Co vás v práci posunuje dál? Na co zase musíme na nějaké školení, k čemu to je? Jak vycházíte s ostatními? Stojí to za nic, nikdo nic nedělá, všechno je špatně, všichni ti nový zaměstnanci jsou mladí, moc si dovolují, vymýšlí samé novoty, jen se chtějí zviditelnit, doteď všechno fungovalo dvacet let, a najednou vedoucí přijímá samé mladé, všechno je vzhůru nohama. Tak jsem si všechny pilíře shrnula do jednoho, pane Sobek , jen pro sebe, SMYSLUPLNOST, kreativita, intuice, láska, a vstřícnost k novým věcem. Krásný den, Diana

  2. Jana napsal:

    Veľmi výstižne napísané, vďaka pán Sobek, článok reflektuje aj moju osobnú skúsenosť. Ešte by som dodala, že občas sa v práci vyskytnú len veci ktoré nás veľmi nebavia a keď to trvá dlhšie, zdá sa nám, že celé je to zlé….. v mojom ponímaní ide o zachovanie celkového „dobrého“ pomeru 2:1 .
    Diana, ak je to tak ako píšete , tak títo Vaši kolegovia by takto pravdepodobne reagovali aj na iných pracoviskách, na lepšie platenej práci – jednoducho sú takí .
    Jana

  3. Diana napsal:

    Jani, taky jsem nad tím přemýšlela, máte pravdu, jak se objeví jedna manipulátorka, zlá závistivá, nepřejícná, zmanipuluje svou negativitou všechny dokola. Nejlepší by bylo jim to nějak naznačit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů