Zhruba před rokem došlo v jednom pobytovém zařízení k nehodě. Klient se utopil ve vaně. Vzápětí přišlo nařízení krajského úřadu, že ve všech zařízeních v daném kraji musí pracovníci být fyzicky přítomni v koupelně, když se klienti koupou. Otázka zní: je toto řešení správné? A jak co nejlépe podobným rizikovým situacím předcházet?
Riziko patří k životu. Patří také k životu klientů sociálních služeb. Přílišná snaha chránit klienty před všemi riziky vedla k minulosti k nepřijatelnému omezování a restrikcím. Klienti se nemohli volně pohybovat. Nemohli vykonávat spoustu činností. Dohled pracovníků byl všudypřítomný. Přesto i v těchto podmínkách docházelo k vážným úrazům a nehodám. Snaha odstranit rizika ze života seniorů nebo lidí s postižením nevedla k cíli.
V moderních sociálních službách je přístup k riziku jiný. Na jedné straně se snažíme maximálně respektovat základní práva klientů: právo na soukromí, právo na volný pohyb, právo rozhodovat sám o sobě. Na druhé straně usilujeme o co největší bezpečí klientů. A tyto dva póly se snažíme vyvážit, což v mnoha situacích není vůbec jednoduché.
Každý klient je jiný a každá riziková situace je jiná. Proto se tyto situace nedají řešit paušálně. Nelze například všem klientům nařídit dohled pracovníka v koupelně. Řada klientů takový dohled nepotřebuje. Je to pro ně nepřijatelný zásah do soukromí.
Rizikové situace posuzujeme vždy individuálně u každého klienta zvlášť. V rámci individuálního plánování musíme posoudit, pro kterého klienta je např. koupání velké riziko. A pouze v tomto případě s klientem domluvíme nějakou formu dohledu nebo jiné opatření pro zajištění bezpečnosti.
Pokud vidíme, že klientovi v určité situaci hrozí velké riziko, je vhodné pro tohoto klienta zpracovat tzv. rizikový plán. Ten se obvykle skládá z těchto bodů:
Rizikový plán můžete dělat samozřejmě i jednodušeji. Nevytvářejte zbytečné papíry. Zabývejte se jen skutečně závažnými riziky. Banální rizika do plánů nepatří. Cílem je, aby klienti mohli v maximální míře rozhodovat sami o sobě a zároveň byli schopni zvládat rizikové situace bezpečně a bez zbytečného ohrožení.
Najít dobré řešení rizikových situací není v praxi vždy úplně jednoduché. Pokud do této problematiky chcete proniknout hlouběji, zvu vás na kurz Práce s rizikem v sociálních službách (více informací ZDE). Nebo můžete tento kurz absolvovat online, z pohodlí svého domova (více informací ZDE).
Přihlaste se
na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů
Informace o všech kurzech naleznete ZDE.
Zjednodušujeme
individuální plánování
Program Joplan vám přináší snadný způsob, jak vytvářet jednoduché, přehledné a kvalitní individuální plány. Ulehčete si práci ještě dnes!