Jak si hlídat své hranice ve vztahu ke klientovi

Dobře nastavené hranice mezi pracovníkem a klientem sociální služby jsou základem fungující spolupráce. Někdy je ale obtížné rozeznat kudy hranice vede, co je ještě v pořádku a co už je za hranicí. V tomto článku prozkoumáme oblast fyzických hranic, na které pracovník při práci s klientem může narazit.

Radostné objetí

Představte si, že přijdete do práce a klient se k vám radostně vrhá a přátelsky vás objímá na přivítanou. Je rád, že vás vidí. Vám to ale není úplně příjemné. Klient právě vstoupil do intimní zóny, která je vyhrazena vašim přátelům a blízkým. Jak zareagujete? Tváříte se, že vše je v pořádku, abyste klienta neranili? Nebo řeknete, že příště se přivítáte jiným způsobem, například podáním ruky?

V podobných situacích se vyplatí naslouchat vlastním pocitům. Když se v nějaké situaci cítíte nepříjemně, obvykle to znamená, že vaše hranice jsou nějakým způsobem překračovány. Je tedy na místě to řešit. Pokud překračování svých hranic dlouhodobě akceptujete, vystavujete se mimo jiné riziku postupného vyhoření.

Nevhodné doteky

Někteří klienti zneužívají situací, kdy je nutná fyzická blízkost, například při asistenci s hygienou. Pokoušejí se pracovnic dotýkat na intimních místech se zjevným sexuálním podtextem.

Takové chování je zcela nepřijatelné. Je potřeba razantní reakce. Pracovnice musí jasně vyjádřit, že toto chování je jí nepříjemné a nebude ho tolerovat. Pokud tyto projevy ze strany klienta pokračují, mohou být i důvodem pro ukončení služby.

Aby k těmto situacím nedocházelo, je potřeba si hlídat své hranice i v situacích, které nejsou tak závažné. Nevhodným dotekům mohou předcházet různé sexuálně zabarvené verbální narážky, často jakoby v žertu. I toto „žertování“ je nutné zřetelně odmítnout.

Prvním znepokojivým signálem může být, že se klient pokouší pracovnici oslovovat příliš familiárně („kočičko“, „zlatíčko“). Je potřeba trvat na oslovení, které je vám příjemné a na kterém jste se s klientem dohodli.

Život bez mýdla a sprchy

Fyzických hranic se týká i situace, kdy pracovník musí pracovat s klientem, který dlouhodobě odmítá hygienu. Setkal jsem se s terénní pracovnicí, která docházela za klientkou, která se rok nesprchovala. V méně extrémní podobě se tyto problémy objevují v řadě pobytových služeb.

Klient má jistě právo rozhodnout se, jaký způsobem a jak často bude vykonávat hygienu. Ostatní klienti i pracovníci ovšem zároveň mají právo žít či pracovat v prostředí, které je příjemné nebo aspoň snesitelné.

Pokud klient hygienu zcela zanedbává, je vhodné trvat na určitém hygienickém minimu. Zanedbáváním hygieny někteří klienti velice účinně atakují hranice lidí ve svém okolí, pracovníků i ostatních klientů. Toto jednání rozhodně není v pořádku a je správné trvat na nápravě.

Je to jen legrace

Pracovník pobytové služby (muž) z legrace lechtá klientku (mladou ženu s mentálním postižením). Ta se spokojeně směje. Později si však stěžuje, že se jí chování pracovníka nelíbilo. I když jednání ze strany pracovníka nemuselo být sexuálně zabarvené, přesto znamená určité překročení hranic vůči klientce a může se pracovníkovi vymstít.

V řadě sociálních služeb vzniká mezi pracovníkem a klientem dlouhodobý a zároveň i blízký vztah. To je určitě dobře, protože jak píše psycholog Karel Kopřiva, v sociálních službách je lidský vztah součástí profese. Čím bližší tento vztah je, tím více je ale potřeba vnímat, kde jsou jeho hranice. Jasné vymezení hranic chrání jak klienta, tak pracovníka.

Nemusíte vydržet všechno

Na své hranice pracovníci a pracovnice narážejí také při práci s fyzicky náročnými klienty. V mnoha zařízeních musí sami bez pomoci zvedat těžké klienty při přemisťování z postele na vozík, při hygieně apod. Existuje mnoho situací, kdy jsou pracovníci a především pracovnice v sociálních službách fyzicky přetěžované. Také tento stav je nutno vnímat jako nežádoucí překračování hranic.

Dobrý vedoucí respektuje fyzické možnosti svých podřízených. Dbá na to, aby lidé v jeho týmu nebyli dlouhodobě přetěžováni. Ví, že chronicky přetížení a vyhořelí pracovníci nemohou klientům poskytovat kvalitní službu. Dobrá péče o pracovníky proto v mnoha zařízeních patří mezi důležité priority vedoucích.

Chcete se o tématu hranic dozvědět víc? Zvu vás na akreditovaný kurz Hranice ve vztahu ke klientovi sociální služby 13. 12. 2021. Více informací ZDE.

Líbil se vám tento článek? Tak ho sdílejte dál! Díky.

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Joplan

Nový program pro individuální plánování

S programem Joplan je individuální plánování jednoduché a srozumitelné. Usnadněte si práci ještě dnes.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů