Jak to udělat, aby váš tým skvěle šlapal

Rok 2016 sotva začal a většina z nás ho v práci neprožije osaměle, ale jako součást nějakého týmu. No a práce v týmu může být velká radost anebo také velké trápení. Záleží na tom, jak to ve vašem týmu šlape, jaká je atmosféra a jak se vám daří společně táhnout za jeden provaz (nejlépe jedním směrem). Mám pro vás několik tipů, které vám pomůžou udělat z týmové spolupráce příjemný a možná i úžasný zážitek.

 1. 3x chval, 1x kritizuj. Tento poměr (3:1) se nazývá Losadův poměr. Aby se lidé (nejenom) v týmu cítili dobře, potřebují slyšet třikrát více ocenění než kritiky. My to ale většinou děláme přesně naopak. Když někdo něco dělá dobře, mlčíme. Když udělá něco špatně, ozveme se.

Výzva pro rok 2016: všímejte si, co ostatní lidé ve vašem týmu dělají dobře. A říkejte jim to. Znovu a znovu. Když to bude upřímné, tak se nemusíte bát, že by je to omrzelo.

 1. Začínejte porady krátkým shrnutím toho, co se vašemu týmu daří. Každý chce být součástí úspěšného týmu. Je ale těžké se tak cítit, když pořád řešíme jen samé problémy. Proto by úvodních pět minut každé porady mělo patřit přehledu toho, co se vám zrovna daří. A velké úspěchy pořádně oslavte! Užijte si pocit úspěchu a uspokojení, než se zase vrhnete do dalších úkolů a cílů.

Výzva pro rok 2016: všímejte si, co se vašemu týmu daří a mluvte o tom na poradách. Hned na začátku. Velké úspěchy pořádně oslavte.

 1. Soustřeďte se na výkon. A soustřeďte se na vztahy. Psychologové zjistili zajímavou věc. Náš mozek se nedokáže soustředit na výkon a na dosahování pracovních cílů a zároveň i na vztahy s kolegy. Proto se doporučuje tyto dvě věci střídat. Chvíli naplno zabrat a pak se chvíli uvolnit a popovídat si s kolegy. Samozřejmě chvíle kdy zabereme a věnujeme se práci, by měly být výrazně delší než chvíle tlachání nad šálkem kávy. Ale i uvolněné popovídání s ostatními je pro fungování týmu důležité a přispívá k dobrému výkonu.

Výzva pro rok 2016: Nezapomínejte pro samou práci věnovat chvíli času svým kolegům.

Pokud chcete, napište dolů do komentářů, co vašemu týmu pomáhá spokojeně fungovat. Anebo na čem týmová spolupráce vázne. Předem díky za inspiraci!

baner kopretina

Jiří Sobek
Lektor, konzultant a nadšený pisatel článků.

Přihlaste se

na jeden z oblíbených akreditovaných kurzů

Objednejte si

e-book

Nejstručnější a nejsrozumitelnější návod,

jak vytvořit kvalitní individuální plán.

Komentáře
 1. Lenka Krutinová napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za Vaši výzvu přišla právě včas 🙂 Před mou 1. poradou jako vedoucí kolektivu. Přeji spoustu úspěšných dní. Lenka K.

  • Jiří Sobek napsal:

   Díky. A já Vám přeji samé příjemné porady a držím palce při vedení vašeho týmu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů